TÉMA Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvládat povinnosti v zaměstnání a doma, a pak už zbyde jen pár minut čistě pro sebe. Patrné je přetížení, vyčerpanost a také negativní vliv na psychiku. Co si tedy dodat chybějící energii tancem a nalézt opět kladný vztah ke svému tělu?

O původu břišního tance můžeme nalézt více údajů, v podstatě je ale možné konstatovat, že kořeny tance sahají do oblasti Středního východu. V Americe bývá označován také jako Bellydance, ve Francii Dance du ventre, v Řecku Cifte telli a v Egyptě zase Raqs Sharqi. Jak již název říká, zvláštní důraz se při tomto tanci klade na břicho, které je vnímáno jako symbol plodnosti.

Je možné nalézt více jeho druhů, které se od sebe liší hudbou, kostýmy i jednotlivými prvky tance. Podstatou je střídání několika základních prvků, které se volně kombinují. Nejde zde však jen o pohyby, ale na celkovém dojmu se odrazí i osobnost samotné tanečnice a součástí je též její výraz a mimika. Začátky sice nemusí být snadné, některé prvky se mohou jevit jako velmi obtížné i zcela nezvládnutelné, ale chce to zejména čas. V každém případě se nenechte odradit a vydržte pár měsíců.

Břišní tance jsou vyhledávány zejména ženami a dívkami, nicméně jsou k nalezení též mužské výjimky. Velkou výhodou je skutečnost, že o vhodnosti zde nerozhoduje věk ani postava. I pokud máte nějaké to kilo navíc, bez obav se můžete do tance pustit. Hlavní zde je chuť a pozitivně naladěná mysl. Tanec je vhodný i pro těhotné ženy, jen je potřeba vyhnout se některým prvkům.

Pozitivní účinky břišního tance je možné sledovat na úrovni fyzické i psychické:

 • Je možné díky němu uvolnit blokády, napětí a křeče svalstva. Zlepší se pohyblivost kloubů, zmírní bolesti páteře a dojde k posílení svalstva. Posiluje nejen svalstvo pánve, beder, pánevního dna, ale také hrudníku a paží. Upravuje držení těla.
 • Břišní tanec snižuje riziko srdečních chorob a úroveň cholesterolu v krvi.
 • Podstatný vliv má na poporodní zpevnění pánevního dna i rychlé zformování postavy po porodu. Ve zralém věku a v době přechodu pomáhá zpevňovat pánevní dno, předcházet potížím s únikem moči.
 • Břišní tanec může ženám účinně pomáhat při rehabilitaci po úrazech, operacích i chronických onemocněních pohybového ústrojí.
 • Dochází též k úpravě zažívacích problémů, menstruačních či klimakterických obtíží.
 • Tanec uvolňuje napětí v pánevní oblasti a přispívá tak k léčbě neplodnosti.
 • Přispívá ke zdravému snižování tělesné hmotnosti. Má dobrý vliv na tvarování postavy, hlavně problémových ženských partií.
 • Nezanedbatelný je vliv na psychiku ženy. Pomocí tance jsou vyjadřovány veškeré pozitivní emoce ženy a radost ze života. Ženy tak vnímají více svou ženskost a krásu, což může výrazně zvednout sebehodnocení.
 • Pozorovatelné je zmírnění depresí, úzkosti. Žena se učí mít ráda sama sebe a následně se zlepšují i její vztahy s okolím. Snižuje negativní účinky stresu, uvolňuje psychické napětí a zlepšuje spánek.

Od nepaměti je tanec užíván k vyjádření myšlenek a nálad. Můžete pomocí něj dát průchod svým vnitřním pocitům a nalézt svou životní energii. Stejně tak pro vás může být zdrojem zábavy či formou meditace a odprostění se od starostí všedních dní. Pro ženy může též znamenat cestu ke své kreativitě a seberealizaci. Není lepší rady než jej vyzkoušet a objevit veškerá jeho možná pozitiva.

Máte zkušenosti s břišními tanci?

Pozitivní účinky břišního tance patří do témat
 • mirkaabba 04.01.2015 08:06:55

  Ženy prosím o radu.Bydlím v Hostivici ale u nás tance nejsou.Kam nejblíž.Břicho sice mám ale mám ho ráda je totiž moje(Haha).Ale ted mu chci ukázat jiné mantinely.Dlouho už mi tanec láká.Jenže jsem nikdy v životě netancovala.Ani taneční.
  Díky moc za typy.Čau.Mirka

 • ive Ivana 21.07.2014 16:33:42

  Když je rec o panevnim dnu a inkontinenci, mela jsem s tím problémy a pomohlo mi IVE inkontin.

 • Břišní tanec novina 20.12.2010 23:01:12

  Na to bych chodila, ale moje břicho mi to již nedovoluje :-) (myslím ukazovat)

 • orient pearl 04.08.2010 23:58:39

  www.intuitivniobrazy.mysteria .cz

 • břišní tance Lenka 28.07.2009 21:06:31

  Souhlasím, na tance již chodím 5 let, teď jsem půl roku nechodila ze zdravotních důvodů a je to hned znát. Záda bolí častěji a tělo již začíná bát nespokojeno a nálada také nic moc. člověk tančí a ani si neuvědomí, že dělá něco pro sebe. Jen si užívá radost z pohybu a vzniklé endorfiny. Proto také jen a jen doporučuji a nebát se počátečních neúspěchů, vždy je na kurzech někdo komu to jde lépe, tak na něj nekoukat a jen si užívat, časem zjistíte,že problémový pohyb už vám jde :-)

 • Tanečky Janča 22.07.2009 17:30:59

  Souhlasím, taky chodím na kurzy a jsem úplně maximálně spokojená!!!! :-)

 • Břišní tance Mirka 22.07.2009 09:07:44

  Já na břišní tance chodím od ledna a nemůžu si to vynachválit. Plně souhlasím s tím, že to krásně uvolní tělo, já mám docela problém se zády a hlavně s krční páteří, ale po tancích jsem vždycky jako zrozená, nic nebolí, prostě super. Proto jen doporučuji.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Tanec patří do témat

Adresář

Poradna na téma Tanec

Diskuze na téma Tanec

 • 09.11.2011 14:11 Salsa pro ženy

  Jednou z možností jak se dobře zrelaxovat a užít si je také tanec. Připravili jsme pro Vás milé…

 • 15.01.2016 11:01 Pohyb Praha

  Ahoj ahoj, je tu nějaká pražačka, co by ráda chodila s někým bud cvičit nebo na nějaký ten aerobic…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku