TÉMA Tanec

Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou tance, má poukázat na univerzálnost této umělecké formy, která díky společnému jazyku dokáže překlenout politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi.

V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institute - Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance, a tak  je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její universality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – Tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

Tento rok šíří poselství Anne Teresa De Keersmaeker

Po studiu taneční školy MUDRA a Tisch School of the Arts v New Yorku vytvořila v r. 1980 svou první choreografii „Asch“. V r. 1982  premiérovala  „Fase, four movements to the music of Robert Reich“, jeden z nejvlivnějších choreografických kusů doby. V r. 1983 založila Keersmaker skupinu ROSAS, když ve stejné době vytvořila dílo „Rosas danst Rosas“.

Poselství k mezinárodnímu dni tance

29. dubna 2011, Anne Teresa De Keersmaeker

 • Myslím, že tanec oslavuje to, co činí člověka člověkem.
 • Když tančíme, používáme, velmi přirozeným způsobem, mechaniku našeho těla a všechny naše smysly k  vyjádření radosti, smutku, toho, na čem nám záleží.
 • Lidé vždy tančili na oslavu zásadních okamžiků života a naše těla nesou vzpomínky na všechny možné lidské zkušenosti.
 • Můžeme tančit sami, a můžeme tančit spolu.
 • Můžeme sdílet to, co nás spojuje s ostatními, i co nás odlišuje od ostatních.
 • Pro mě je tanec způsob myšlení.
 • Prostřednictvím tance můžeme ztělesnit nejabstraktnější myšlenky, a tím odhalit, co nemůžeme vidět, co nemůžeme pojmenovat.
 • Tanec je vztah mezi lidmi, spojnice mezi nebem a zemí.
 • Neseme svět na svých bedrech.
 • Myslím, že nakonec každý tanec je součástí většího celku; tanec nemá žádný začátek a nemá žádný konec.
Mezinárodní den tance patří do témat
 • Klarushka 31.10.2016 15:39:14

  Ahoj vsichni zajimalo by me zda mate nekdo zkusenosti s nejakym tanecnim clubem v praze :-) nejlepe kde uci i nejaky aerobik atd :-) dekuji

  • Re: olga.polka 01.11.2016 14:08:45

   Ahojky znas infit dance? :) jsou prave v praze a maji i vic pobocek po meste. Uci tam aerobik holky od 9ti let. :) nase tam jeste do minuleho roku chodila pak onemocnela a uz se kt omu nevratila ale s holkama od tam se porad kontaktuji a moc si chvalila i lektorky

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Tanec patří do témat

Adresář

Poradna na téma Tanec

Diskuze na téma Tanec

 • 09.11.2011 14:11 Salsa pro ženy

  Jednou z možností jak se dobře zrelaxovat a užít si je také tanec. Připravili jsme pro Vás milé…

 • 15.01.2016 11:01 Pohyb Praha

  Ahoj ahoj, je tu nějaká pražačka, co by ráda chodila s někým bud cvičit nebo na nějaký ten aerobic…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku